Algebra Word Problems Worksheet

Online Tutoring Is The Easiest, Most Cost-Effective Way For Students To Get The Help They Need Whenever They Need It.

SIGN UP FOR A FREE TRIAL




Algebra word problems worksheet is the combination of the algebra problems. This type of worksheet is a practice worksheet where one can understand the clear ideas about the algebra. This worksheet provides hints at the start and detailed explanation at the bottom. 

The following examples will show the word problems.

Example 1:-Mathew went to the market and bought one dozen eggs at a cost of $2 each. How much did he pay for one dozen eggs?

Solution :-Mathew went to the market and bought one dozen eggs at a cost of $2 each

So the cost of one egg is $2

We know that in one dozen egg means 12 numbers of eggs.

Therefore the cost of one dozen eggs that is twelve number of eggs are = 12 x $2= $24
 
Example 2:-Jacky went to the market and bought one dozen bananas at a cost of $5 each. How much did he pay for one dozen bananas?

Solution :-Given,

Jacky went to the market and bought one dozen bananas at a cost of $5 each

So the cost of one banana is $5

We know that in one dozen banana means 12 numbers of the banana

Therefore the cost of one dozen eggs that is twelve numbers of eggs are = 12 x $5= $60

Also the cost of one book is $5

Therefore the cost of two books = 2 x $5  = $10

Now we have to find the cost of two calendars and two books,

Therefore the cost of two books and two pens = $10  + $10  = $20
 
 

HAVE A QUESTION? Chat With Our Tutoring Experts Now